10 Kasım 2010 Çarşamba

Unutmadık,Unutmayacağız,Unutturmayacağız !
I0 Kasımlar ,yas tutma günü değildir.
On Kasımlar, Atatürk'ün  fikirlerine ve devrimlerine bağlılığımızı yeniden haykırma günüdür.
"Gaziye Peynir Getiren Teyze " anısını  bu gün sizlerle paylaşmak istedim.
Gazi Çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadına rasladık. Atatürk attan inerek bu ihtiyar kadının yanına sokuldu.
- Merhaba nine
Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle;
- Merhaba dedi.
- Nereden gelip nereye gidiyorsun?
Kadın şöyle bir duralayıp,
- Neden sordun ki, dedi. Buraların sahabısı mısın? Yoksa bekçisi mi?
Paşa gülümsedi.
- Ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine. Bu topraklar Türk milletinin malıdır. Buranın bekçisi de Türk milletinin kendisidir. Şimdi nereden gelip nereye gittiğini söyleyecek misin?
Kadın başını salladı.
- Tabii söyleyeceğim, ben Sincan'ın köylerindenim bey, otun güç bittiği, atın geç yetişdiği kavruk köylerinden birindeyim. Bizim mıhtar bana bilet aldı trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim.
- Muhtar niçin Ankara'ya gönderdi seni?
- Gazi Paşamızı görmem için. Başını pek ağrıttım da....Benim iki oğlum gavur harbinde şehit düştü. Memleketi gavurdan kurtaran kişiyi bir kez görmeden ölmeyeyim diye hep dua ettim durdum. Rüyalarıma girdi Gazi Paşa. Bende gün demeyip mıhtara anlatınca, o da bana bilet alıverip saldı Angaraya, giceleyin geldimdi. Yolu neyi de bilemediğimden işte ağşamdan belli böyle kendimi ordan oraya vurup duruyom bey.
- Senin Gazi Paşa'dan başka bir isteğin var mı?
Kadının birden yüzü sertleşti.
- Tövbe de bey tövbe de! Daha ne isteyebilirim ki...O bizim vatanımızı kurtardı. Bizi düşmanın elinden kurtardı. Şehitlerimizin mezarlarını onlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan? Onun sayesinde şimdi istediğimiz gibi yaşıyoruz. Şunun bunun gavur dölünün köpeği olmaktan onun sayesinde kurtulmadık mı? Buralara bir defa yüzünü görmek, ona sağol paşam! Demek için düştüm. Onu görmeden ölürsem gözlerim açık gidecek. Sen efendi bir adama benziyon, bana bir yardım ediver de Gazi Paşayı bulacağım yeri deyiver. Atatürk'ün gözleri dolu dolu olmuştu, çok duygulandığı her halinden belliydi. Bana dönerek,
- Görüyorsun ya Gökçen, işte bu bizim insanımızdır...Benim köylüm, benim vefalı Türk anamdır bu. Attan indim. Yaşlı kadının elini tuttum anacığım dedim, sen gökte aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen, seni buralara kadar koşturan Gazi Paşa yani Atatürk işte karşında duruyor.
Köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. Elindeki değneği yere fırlatıp, Atatürk'ün ellerine sarıldı. Görülecek bir manzaraydı bu. İkisi de ağlıyordu. İki Türk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğul gibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı. Yaşlı kadın belki on defa öptü atanın ellerini. Ata da onun ellerini öptü. Sonra heybesinden küçük bir paket çıkarttı. Daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. Bunu Atatürk'e uzattı;
- Tek ineğimim sütünden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sana hediye getirdim. Seversen gene yapıp getiririm. Paşa hemen orada bezi açıp peyniri yedi. Çok beğendiğini söyledi.
Sonra birlikte köşke kadar gittik. Oradakilere şu emri verdi;
"Bu anamızı alın burada iki gün konuk edin. Sonra köyüne götürün. Giderken de kendisine üç inek verin benim armağanım olsun."                               (Mustafa Bilge Işıktürk -Mustafa Kemal Nasıl "Atatürk" Oldu .Sayfa 34 )


8 yorum:

 1. çok duygulanıyorum bu ata'nın halkla olan anılarına :(
  ne kudret , ne cömertlik var ne yücelik teşkil ediyor her iki taraf içinde !
  RUHU ŞAD OLSUN BU YÜCE LİDERİMİZİN

  YanıtlaSil
 2. Merhaba inan okuyunca tüylerim diken diken oldu.HARİKA BİR YAZI.

  YanıtlaSil
 3. Unutulmayacağını bu sabah birlikte gördük ...

  YanıtlaSil
 4. Böyle anılarını okadar çok okudum ki onun..
  ahh ne muhterem ne mükemmel ne kadirşinast bir insan..
  bir insanlık örneği..
  duyduğum sevginin tasviri yok kelimelerde..
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..

  YanıtlaSil
 5. Okuyup duygulanmamak eldemi ablam vatanı için kendi hayatından vazgeçmiş bir insandan bahsediyoruz.

  Ruhu şad olsun...

  YanıtlaSil
 6. merhaba ablacım öncelikle hayırlı bayramlar diliyorum. ödülünü gördüm teşekkür ederim.bende sitemin şablonuyla oynarken kayıtları sildim.biraz canım sıkıldı sanada cevap veremedim kusuruma bakma. tekrarda yükleme yapamıyorum nedendir bilmem sadece kayıtarım kaldı.

  YanıtlaSil
 7. Her anısında, her resmine baktığımda, her 10 kasımda yada 29 ekimde ağlamayım diyorum ama burnumun direği sızlıyor ve yine koyveriyorum kendimi. Onun sevgisi ne eş, ne çocuk ne ana baba sevgisine benzer. İyi ki varsınız ve opralarda bir yerlerdesiniz..

  YanıtlaSil

Nezaketiniz için teşekkür ederim